Birleşik Krallık Temyiz Mahkemesi, CMA-Microsoft Temyiz Savaşını Durdurdu

Birleşik Krallık Temyiz Mahkemesi, CMA-Microsoft Temyiz Savaşını Durdurdu

Avrupa Rekabet Temyiz Mahkemesi, Microsoft ile Rekabet ve Piyasa Otoritesi arasındaki cuma günü aldığı kararı bugün kesinleştirdi.

Microsoft, CMA’nın şirketin Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almasını engellemesinin hemen ardından CAT’e itirazda bulundu. İtirazın önümüzdeki hafta CAT tarafından dinlenmesi kararlaştırıldı. Bununla birlikte, ABD Federal Ticaret Komisyonu mahkemelerin anlaşmanın kapanmasına ilişkin ihtiyati tedbir koymasını sağlayamadıktan sonra Microsoft ve CMA, Microsoft’un CMA’nın onayını almak için yeni bir teklif gönderebileceği konusunda anlaştılar.

Şirketler ilk olarak İtiraz Mahkemesi’nden temyizi durdurmasını istediler. Mahkeme ise cuma günkü kararında hem Microsoft hem de CMA tarafındaki tanıkları dinledi. Daha sonrasında davanın ertelenmesi konusunda gerekli ve arzu edilir olduğu tanısını koydu.

Düzenleyici kuruluş başlangıçta, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alması durumunda bulut oyun alanında haksız bir avantaja sahip olacağını düşündüğü için anlaşmayı engelledi. O zamandan beri, Avrupa Birliği satın almayı sadece belirli koşullarla onaylama kararı aldı. Bu koşullardan biri de oyunculara “lisanslarına sahip oldukları tüm mevcut ve gelecekteki Activision Blizzard PC ve konsol oyunlarını” yayınlamak için ücretsiz bir lisans vermeyi içeriyordu.

Microsoft’un yeni teklifinde CMA’ya benzer koşullar önermesi mümkün görünüyor. Başka bir söylentiye göre, Microsoft’un bulut oyun işinin en azından bir kısmını üçüncü bir tarafa satabileceğini iddia ediyor.

Son durumda da CMA’nın 7 Ağustos haftasında yeni bir Microsoft-Activision Blizzard anlaşma teklifi hakkında en azından geçici bir karar vermeyi beklediğini bildirildi.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir