“Dürüstlük” üzerine araştırma yapan öğretim görevlisinin veri sahteciliği yaptığı anlaşıldı

“Dürüstlük” üzerine araştırma yapan öğretim görevlisinin veri sahteciliği yaptığı anlaşıldı

Dünyanın en prestijli okullarından Harvard Business School’da “dürüstlük” üzerine çalışmalar yapan öğretim görevlisi veride sahtecilikle suçlandı. 

The Guardian’da yer alan habere göre, Harvard Business School’da (HBS) davranış bilimi çalışmalarında “dürüstlük” üzerine çalışmalar yapan Francesca Gino’nun birden fazla verinin sonucunu yanlış bildirdiği anlaşıldı.

Gino ile aynı üniversitede çalışan Max Bazerman isimli akademisyen, Harvard Business School’un kendisine, “Gino’nun çalışmalarından birinde verilerle oynanmış” uyarısında bulunduğu kaydedildi.

Tartışmaya konu olan araştırmada, çalışmaya katılan bireylerin dürüstlüğü ölçülürken araştırma sonucunda “vergi beyannamesi gibi bir belgenin üst tarafına imza atanların, belgenin alt tarafına imza atanlara göre daha dürüst olduğu” ortaya çıkmıştı. Fakat yayınlanan verilerde hatalar olduğu belirtilirken, bazı akademisyenler de Gino’nun araştırmalarını mercek altına aldı.

Akademisyenler Uri Simonsohn, Leif Nelson ve Joseph Simmons’ın kaleme aldığı makalede, “2020 yılı gibi yakın bir tarihte yazılanlar da dahil olmak üzere son 10 yılda birçok belgede sahtecilik gördük” denildi.

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir