El-Erian: Fed faiz artışlarına ara verirse büyük hata yapar

El-Erian: Fed faiz artışlarına ara verirse büyük hata yapar

Mohamed El-Erian’a göre yatırımcılar, Fed’in haziran ayı toplantısı sona erdiğinde potansiyel olarak bir hata yapmasına hazırlanmalı.

Üst düzey ekonomist, Financial Times’da pazartesi günü kaleme aldığı bir yazıda, faiz artırımını ‘atlamanın’ Fed’in önündeki üç seçenekten ‘potansiyel olarak en az istenen seçenek’ olabileceğini söyledi.

Yatırım şirketi PIMCO’un eski eş-CEO’su El-Erian, Fed’in yükselen fiyatları dizginleme çabalarının nasıl sonuç verdiği hakkında temmuza kadar çok az şey öğreneceğini söyledi ve faiz artırımını atlama fikrini eleştirdi.

‘FED ARTIŞ YAPMALI’

El-Erian “Ek bir aylık veri, Fed’in politika aracının etkilerine ilişkin anlayışını değiştirmez. Son veriler, sürekli olarak ‘verilere bağlı’ olduğu konusunda ısrar eden bir merkez bankasının artış yapmasını destekliyor” dedi.

ABD işgücü piyasasının faiz artışlarına rağmen sıcak olmaya devam ettiğine işaret eden verilere atıfta bulunan El-Erian, Fed’in faiz artırımını atlamak yerine faizleri yeniden artırması ya da yüzde 3 ile yüzde 4 arasında yeni bir enflasyon hedefi benimseyerek sıkılaştırma kampanyasına ara verdiğinin sinyalini vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

FAİZLERİN SABİT KALMASI BEKLENİYOR

Yatırımcılar, Fed’in Temmuz ayında 25 baz puanlık faiz artırımı yapmadan önce haziran toplantısında faizleri mevcut seviyesinde tutmasını bekliyor.

Üst düzey politika yapıcılar tarafından desteklenen bu yaklaşım, Fed’in enflasyona karşı savaşını durdurmaya karar vermeden önce altı haftalık ekonomik verileri gözlemlemesine izin verecek.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir