Gram altın bin 618 lirayla yeni tarihi zirveyi gördü.. Altında yıl sonu tahmini ne?

Gram altın bin 618 lirayla yeni tarihi zirveyi gördü.. Altında yıl sonu tahmini ne?

Dünyada altın yatırımcıları için yatay bir seyir hakimken Türkiye’de artan dolar kurunun etkisi ve düğün sezonuyla birlikte altına talebin artmasıyla rekor üstüne rekor geliyor. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı bin 915 dolar civarında alıcı buluyor. Gram altın ise bin 600 TL’yi geçerek yeni bir rekor kırdı.

Dünya Gazetesinden Birol Bozkurt’un haberine göre ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın, bin 618 TL ile yeni tarihi zirvesini görmesinin ardından bin 605 TL seviyelerinden alıcı buldu. Haziran ayı enflasyonu daha netleşmemiş olsa da ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 18 civarında olacağı tahmin ediliyor. Buna göre enflasyona karşı yatırımcısını en iyi koruyan yatırım aracı olarak yıl başından bu yana yüzde 46 artan gram altın ön plana çıkıyor. Gram altını yüzde 41,75 ile Euro, yüzde 39,39 ile dolar takip ediyor. Haftaya bin 900 doların üzerindeki istikrarını koruyarak giren altın güvenli liman olmaya devam ediyor.

ONS ALTINDA DURUM

Altın fiyatları, küresel ekonomik koşullar kötüleşirken bir miktar güvenli liman talebinden yararlanarak 2023’ün ilk yarısında yüzde 5 arttı. Mayıs ayında rekor seviyelere yükselirken, o zamandan beri ABD faiz oranlarının artması beklentisiyle bu kazanımlarının büyük bir kısmından vazgeçti. Tüm emtia ürünlerinde olduğu gibi altın için de piyasaların gözü Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) temmuz toplantısına çevrildi. Analistlere göre, altının 1900 dolar civarındaki tutunuşu, Fed’in daha fazla faiz artırıma gideceği endişesinden zora girebilir. Analistler, altının bu haftaya başlangıcı için “az hareketli” ifadesini kullandı. Spot altın yüzde 0.1 düşüşle ons başına 1917 dolara gerilerken; altın vadeli işlemler yüzde 0.2 düşüşle on başına 1925 dolar oldu. Nasdaq 100, teknoloji sektöründe yatırımcıları altın gibi güvenli varlıklardan uzaklaştıran daha yüksek getiri beklentileriyle yılın ilk yarısında şimdiye kadarki en iyi performansını kaydetti.

UZMANLARIN ALTINDA YIL SONU BEKLENTİLERİ

Peki gram altında uzmanların yıl sonu için beklentileri ne? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Yılın ilk yarısında yatırımcısına en çok altın kazandırdı. Yıla bin 106 TL seviyesinden başlayan gram altın yüzde 46 artışla bin 618 TL seviyesini gördü. Gram altında yıl sonuna kadar bin 750- bin 800 TL aralığı test edilebilir ancak kısa vadede bir geri çekilme öngörüyorum. kısa vadede dolar TL kuru takip etmekte fayda var dolar TL kuru nereye gram altın oraya 24 TL seviyesine kadar gerileyen dolar TL kurumda gram altın bin 550 TL seviyesine kadar sarkabilir” dedi.

“KISA VADEDE GERİ ÇEKİLME ÖNGÖRÜYORUM”

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de, “Yılın ilk yarısında yatırımcısına en çok altın kazandırdı yılın ilk yarısında şampiyon altın oldu. Gram altın bin 106 TL seviyesinden yıla başlamıştı. Gram yatırımcısına 494 TL kazandırdı. Yılbaşında 10 bin TL karşılığında gram altına alan bugün parasına 14 bin 619 TL yaptı. Bu da yüzde 46’lık bir değer artışı. Özellikle son birkaç haftadır Merkez Bankası’nın faiz kararından dolayı dolar/TL kurumda yaşanan agresif yükselişler gram altını pozitif yönde etkiledi. Yılın kalan yarısında yine yatırımcısını yüzünü güldürmeye devam edecek gram altında yılsonuna kadar bin 750 – bin 800 TL aralığı test edilebilir ancak kısa vadede bir geri çekilme öngörüyorum kısa vadede dolar TL kuru takip etmekte fayda var. Dolar TL kuru nereye gram altın oraya 24 TL seviyesine kadar gerileyen dolar TL kurumda gram altın bin 550 TL seviyesine kadar sarkabilir. Özellikle 24 TL karşılığı dikkat edilmeli. Yılın kalan sürecinde ons tarafını takip edeceğim altının ons fiyatı 2 bin – 2 bin 250 dolar seviyesine kadar yükselebilir. Yılın ilk yarısında dolar TL kurundan destek gören gram altın yılın kalan yarısında olsa altından destek görmesini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

“BİN 550 TL ALTINDA ALIM FIRSATIDIR”

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı da “Gram altın yeni rekorlar kırarken, global tarafta dolar endeksinin güçlü duruşu ile ons altında kararsız bir seyir izliyoruz. Teknik olarak; gram altında bin 550 – bin 650 TL bandının içinde kaldıkça yatay hareketi takip edeceğiz. Bin 550 TL altında alım fırsatı doğabilir. Bin 650 TL üzerine ise çıkmak için zorlanabilir. Ons altında ise satış baskısının devam ettiğini unutmayalım. Tüm bunlar gram altında suların bir süre daha dalgalı olmasına yol açabilir” dedi.

patronlardunyasi.com

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir