Klavye tuşları karıştı: Yanlış yazan klavye nasıl düzeltilir?

Klavye tuşları karıştı: Yanlış yazan klavye nasıl düzeltilir?

Birçok kişi, günlük sosyal hayatın dışında iş hayatında da bilgisayar kullanıyor. İnsan hayatında oldukça büyük bir yer kaplayan bu durumda en büyük iş elbette klavyeye düşüyor. Ancak bazen klavye tuşları karışabiliyor. Peki böyle durumlarda ne yapmalıyız?

Klavye tuşları karıştı: İşte bazı olası sorunlar ve çözümleri

Klavye tuşları birkaç farklı nedenden dolayı karışabilir. İlk adım olarak bunun nedenini saptamamız gerekiyor. Elbette farklı sorunlar için farklı çözümler gerekiyor. Elbette dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan birisi de kullanılan klavyenin laptop klavyesi mi yoksa USB-C bağlantılı bir klavye mi olduğu. Sorunun nedeni bu noktada farklılık gösterebilir.

Q ve F klavye karışıklığı

Bu durum, genellikle sorunun ilk nedeni olarak karşımıza çıkar. Bazı güncellemeler sonrasında bu karışıklık meydana gelebilir. Bu durumda ilk olarak “Başlat” menüsünden “Ayarlar” kısmına gidin. Oradaki “Denetim Masası” sekmesine tıklayın. “Klavye” seçeneğinden “Dil” sekmesine gidin. Oradan “Özellikler” kısmına tıklarsanız Q veya F seçeneği karşınıza gelecektir.

Num Lock’u devre dışı bırakmak

Bazı klavye tiplerinde Num Lock açık olduğunda klavye, sayısal tuş takımına dönüşebilir. Bu durumda ilk olarak açık olup olmadığını kontrol etmek kısa bir çözüme götürebilir. Kimi klavyede Num Lock tek başına basarak aktif edilebilirken bazılarında da Fn+Num Lock şeklinde olabilir.

Klavye sorun gidericisi

Yine başlat menüsünden “Ayarlar” kısmına gidin. Buradan Güncelleme ve Güvenlik sekmesini tıklayın buradan “Sorun Gider” seçeneğine gidin. Klavye sorun gidericisini çalıştırıp taramayı başlatabilirsiniz. Klavye tuşları karıştı sorunun çözümlerinden birisi de bu olabilir.

Windows güncellemelerini kontrol etmek

Windows güncellemeleri, hem donanım hem de yazılım kaynaklı sorunların çözümü için çare olabilir. Bundan kaynaklı bir sorununuz varsa deneyebilirsiniz. Klavyede bulunan Windows logosunu tıklayarak arama kısmına “Windows Update” yazıp aratın. Windows Update settings kısmından Güncellemeleri denetle kısmına tıklayın. Güncelleme yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir