Kuraklık nedeniyle itfaiyeciler suyu yüzme havuzlarından karşılıyor

France Info’ya göre bölgedeki itfaiyeciler, son dönemde yer altı sularının kuraklık kaynaklı azalması nedeniyle su sıkıntısı yaşıyor.

Bölgedeki yüzme havuzu işletmecileri de itfaiyeciler için havuzlarında yağmur sularını biriktirmeye başladı. Sıcakların yaklaşmasıyla itfaiyeciler, bölgede olası yangınlarla mücadele için bu yüzme havuzlarına yöneldi.

Bölgede, dün çıkan ve 30 hektarlık alanı saran yangın, itfaiyecilerin müdahalesiyle kontrol altına alındı, geçen ay da 1000 hektar kadar yeşil alan yanmıştı.

Fransa Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Uyum Bakanı Christophe Bechu, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Orta Pireneler’de özel mülklerdeki yüzme havuzlarına su satışının yasaklandığını bildirmişti.

Bechu, bölgenin kuraklık bakımından kriz seviyesine geçeceğine işaret ederek ülkedeki yer altı sularının yüzde 75’inin mevsim normallerinin altında seyrettiğini kaydetmişti.

Geçen yıl düşen yağış miktarının çok zayıf olduğu Fransa’da, yaz aylarında 700’den fazla belediyede kuraklığa bağlı su sıkıntısı yaşanmıştı.

Fransa Meteoroloji İdaresi, 21 Ocak – 22 Şubat döneminde ülkeye 32 gün hiç yağış düşmediğini, bunun “5. Cumhuriyet’in kuruluşu olan 1958’den bu yana ülkede en uzun süreli yağışsız dönem” olarak kayıtlara geçtiğini açıklamıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir