Messi maddi olarak da zirvede… Peki kazancını en çok neye harcıyor?

Messi maddi olarak da zirvede… Peki kazancını en çok neye harcıyor?

Dünyanın en çok kazanan ikinci sporcusu Lionel Messi, yeni sezonda ABD’de top koşturacak. Messi’nin efsanevi futbolcu David Beckham’ın da sahipleri arasında yer aldığı Inter Miami ile anlaştığı bu ay başında duyurulmuştu. Maimi’de sezon başına 100 milyon dolar kazanacağı ileri sürülen Messi hem sporcu, hem de lüks otel işletmecisi. 130 milyon dolar varlığa sahip sporcunun otel zincirleri , gayrimenkul ve lüks arabalar gibi alanlarda yatırımları bulunuyor.

Lionel Messi dün 37. yaşını kutladı. Yıldız futbolcunun doğum günü, futbol kariyerini ve son transferini hatırlattı. Messi, Forbes’un en çok kazanan sporcular listesinde Ronaldo’dan sonra 2. sırada yer alıyor.

Bütün spor yaşamı boyunca 1 milyar dolardan fazla kazandığı belirtilen Messi, yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Messi’nin forma dışında kamera karşısına çıktığı anlarda aksesuarları bile haber oluyor. Mesela, Ağustos 2021’de 20 sene ter döktüğü Barcelona’dan ayrılıp PSG’ye gittiğinde, Paris’e vardığında kolundaki 27 bin 300 dolar değere sahip Rolex Yacht-Master saati dikkat çekmişti.

Yine Forbes’un verilerine göre, Messi gelirinin yarısını yani 65 milyon doları saha içinden kazandı. Yıldız topçu sadece Paris Saint-Germain’de ise yıllık 35 milyon dolar kazandı. Yani Messi’nin kulüpten elde ettiği gelir haftalık 738 bin, günlük 105 bin ve saatlik 8 bin 790 dolar olarak kayda geçti. Arjantinli sporcuya PSG tarafından ayrıca 25 milyon dolar imza bedeli verilmişti.

Ocak 2021’de basına sızan bir sözleşme, Messi’nin Barcelona’da bilinenden daha fazla para kazandığını gösterdi. Yıldız futbolcunun Barcelona’da maaş ve başarı primleriyle yıllık 165 milyon dolara kadar kazanabildiği ortaya çıktı.

Messi’nin kazancı saha dışında da artışta

Messi, saha içinde kazandığı kadar saha dışında da kazanıyor. Gerçi bu tutar her sene değişiyor. Son veriler, Arjantinli yıldızın reklam ve sponsorluk gelirleri ile yatırımlarından 65 milyon dolar kazandığı yönünde. Bu tutar NBA yıldızı LeBron James’te 75 ve efsanevi tenisçi Roger Federer’de 95 milyon dolar…

Messi’nin saha dışı gelirlerinin başında ise blockchain tabanlı taraftar etkileşim uygulaması Socios geliyor. Socios’la Messi’nin imzaladığı anlaşmaya göre, şirket yıldız futbolcuya yıllık 20 milyon dolar ödüyor. Messi’nin Adidas, Budweiser ve Pepsi’yle de sponsorluk anlaşmaları mevcut. Hatta Adidas’la anlaşması ömür boyu sürecek. 37 yaşındaki efsane topçu 2021’de ayrıca ünlü restoran ve eğlence zinciri Hard Rock’la da anlaşma imzaladı ve markanın ilk sporcu yüzü oldu.

Messi 2019’da ilk mağazasını da açarak perakende alandaki yatırımlarına da başlamıştı. Messi kendi giyim markasının ilk mağazasını Barcelona’da açtı.

Parasını pahalı arabalara harcamayı seviyor

Basında çıkan haberlerde, Messi’nin araba koleksiyonunda 2 milyon dolar değerindeki Pagani Zonda Tricolore, Ferrari 430 Spyder, Dodge Charger SRT8 ve Maserati Gran Turismo gibi araçlar yer aldığı yazıyor. Hatta 2016’da Arjantinli yıldızın en pahalı arabayı, 1957 Ferrari 335 Sport Spider Scaglietti’yi satın aldığı söylentisi çıkmış, Messi bu iddiayı reddetmişti. Ardından sosyal medyada elinde küçük bir oyuncak araba tuttuğu fotoğrafını ‘Yeni arabam’ açıklamasıyla paylaşmıştı.

Messi’nin 2004 GulfStream V isimli özel jeti de 16 yolcu ağırlayabiliyor. Uçakta, ikişer mutfak ve tuvalet de mevcut.

Messi’nin en lüks mülklerinden biri de Barcelona’daki 7 milyon dolar değerindeki malikanesi. Uçuşa kapalı Castelldefels bölgesindeki malikanede havuz, kapalı spor salonu, spa ve mini bir futbol sahası mevcut. Ev hem Katalan dağları hem de plaj manzarasına sahip.

Diğer yandan, memleketi Rosario’da mimar Luis De Garrido tarafından tasarlanan bir ‘çevreci evi’ var. Futbol topu şeklindeki evin teması ise Messi’nin kariyeri. Leo Messi, Florida’da bir de daire sahibi. Yıldız futbolcu 2021’de aldığı eve 7.3 milyon dolar ödemişti.

Messi 2017’den bu yana da otel sahibi. MiM Hotels’in, Ibiza, Majorca ve Barcelona’da yazlık resortları ve Katolanya’daki Aran Vadisi’nde de bir kışlık resortu mevcut.

Kaynaklar: Forbes, Insider, SCMP

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir