Meta hem Instagram hem de Messenger için ebeveyn denetimlerini sıklaştırıyor

Meta hem Instagram hem de Messenger için ebeveyn denetimlerini sıklaştırıyor

Meta, Instagram ve Facebook’un çatı şirketi, platformlarına yeni ebeveyn kontrol araçlarının dahil edildiğini belirtti. Bu yeni araçlar, genç kullanıcıların güvenliğini ve gizliliğini daha da artırmayı ve sağlıklı dijital alışkanlıklar oluşturmayı hedefliyor. Bu güncellemelerin içerisinde; Messenger için ebeveyn denetim merkezi, Messenger ve Instagram üzerinden istenmeyen direkt mesajların proaktif şekilde engellenmesi ve genç kullanıcılarına uygulama kullanırken ara verme hatırlatıcıları yer alıyor.

Messenger üzerindeki denetim kontrolleri, Meta’nın Aile Merkezi üzerinden Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Kanada’da ilk etapta kullanılabilecek. Ebeveynler ve vasiler, gençlerin gizlilik ve güvenlik ayarlarına ulaşabilir, Messenger iletişim listesinde yapılan değişikliklere bildirim alabilir ve uygulamada geçirilen süreyi takip edebilirler. Ayrıca, gençler hakkında bir bildirim yapılırsa bu durumdan haberdar olabilirler, fakat bu özellik gençlerin açık izni ile çalışacaktır.

Instagram, genç kullanıcıların güvenliğini artırmak için de yeni adımlar atıyor. Ebeveynler, gençlerin kimlerle mesajlaşabileceğini (sadece arkadaşlar, arkadaşlarının arkadaşları veya hiç kimse) ve kimlerin hikayelerini görebileceğini yönetebilecekler. Bu ayarlar üzerinde yapılan her türlü değişiklik, ebeveynlere bildirim olarak gelecektir.

Meta hem Instagram hem de Messenger için ebeveyn denetimlerini sıklaştırıyor

Instagram, genç kullanıcıları ve bilinmeyen yetişkinler arasındaki etkileşimleri sınırlama hedefinde. En son yapılan güncelleme, kullanıcıların bağlantısı olmayan birisiyle etkileşime geçmeden önce yalnızca metin içeren davetiye göndermesine olanak sağlıyor. Bu özellik, genel güvenliği artırmak ve istenmeyen iletişimi engellemek amacıyla tasarlandı.

Instagram ve Facebook, kullanıcıların aşırı kullanımını önlemek adına kontrol mekanizmaları sunarak sağlıklı dijital alışkanlıkları teşvik ediyor. Instagram’ın “Sessiz Modu” özelliği, kullanıcıların bildirimleri duraklatmalarına ve ara vermeleri sırasında otomatik yanıtlar ayarlamalarına izin veriyor ve artık küresel olarak kullanılabiliyor.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir