Ripple (XRP) Kararı Sonrası SEC İçin Soruşturma Talebi!

Ripple (XRP) Kararı Sonrası SEC İçin Soruşturma Talebi!

13 Temmuz’da ABD mahkemesi, SEC davasında Ripple (XRP) lehine karar verdi. Bunu takiben, Kongre üyesi Richie Torres, SEC için iki soruşturma açılmasını talep ediyor.

Richie Torres, Ripple (XRP) kararı sonrası SEC’e karşı harekete geçti

Kongre üyesi Ritchie Torres, SEC’e yönelik sert eleştirilerde bulunarak, “kripto paralara karşı keyfi ve sert yaklaşımı” nedeniyle iki bağımsız soruşturma başlatılmasını talep ediyor. Torres ayrıca SEC’in Prometheum adlı bir şirkete lisans verdiği için soruşturulmasını istiyor. Kongre üyesi, SEC’in, gerçek dünyada uygulanabilir bir süreç oluşturması gerektiğini belirtti. SEC’in kripto düzenlemeleri konusunda yetersiz olduğunu ima etti.

Torres, yazdığı mektupta, “Aldatıcı bir borsaya lisans verme kararı, Başkan Gary Gensler’ın SEC kayıt sürecini siyasallaştırmaya yönelik son girişimini yansıtmaktadır” ifadesini kullandı. Ayrıca, “Gerçek dünyada faaliyet gösteren ticaret platformları söz konusu olduğunda, SEC’in kayıt sürecinin hâlâ sorunlu olduğunu” vurguladı.

Kongre üyesi Torres, SEC’in Genel Müfettişi Deborah Jeffrey’e bir mektup ve Hükümet Hesap Verebilirlik Bürosu’nun Mali İşler Sorumlusu General Gene Dodaro’ya bir mektup gönderdi. Burada, SEC’i “hız cezası veren aşırı hevesli bir trafik memuru” olarak nitelendirdi. Ayrıca, “hız sınırlarını sonsuza kadar tahmin etmek zorunda bıraktığını” ve “düzenlemeleri yaptırımlarla uygulamak dışında başka bir düzenleme yolunun olmadığını” ekledi.

Son karar kripto piyasası için ne anlama geliyor

13 Temmuz’da SEC ve Ripple davası nihayet bir karara vardı. Hakim, XRP’nin menkul kıymet olmadığını belirtti. CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, XRP yazının yazıldığı saatin son saatinde çift haneli rakamlara ulaştı.

Peki, XRP bir menkul kıymet mi? SEC’in 2020’de Ripple’a karşı dava açmasından bu yana, bu sorunun cevabı kripto topluluğunda uykusuz geceler geçirdi. Ancak 13 Temmuz 2023 tarihi itibariyle XRP’nin aslında bir menkul kıymet olmadığı söylenebilir. Kripto muhabiri db, bu konuda hakkında yeni bir raporu yayınladı:

Kararda, XRP satışının, Menkul Kıymetler Yasası’nın 5. Bölümünü ihlal ederek kayıt dışı yatırım sözleşmelerinin teklifini ve satışını oluşturduğu yer alıyor. Karar ayrıca şunlara da değiniyor:

Yukarıda belirtilen nedenlerle, SPK’nın Kurumsal Satışlara ilişkin özet karar talebi KABUL, aksi halde REDDEDİLMİŞTİR. Davalıların özet karar talebi, Programatik Satışlar, Diğer Dağıtımlar ve Larsen ile Garlinghouse’un satışları ile ilgili olarak KABUL EDİLDİ ve Kurumsal Satışlar ile ilgili olarak REDDEDİLMİŞTİR.

Geçmiş olaylar

2020’de SEC, Ripple’a ve CEO’larına kayıtsız bir menkul kıymet olan XRP’nin satışı için dava açtı. SEC ayrıca, XRP satışının kayıt dışı menkul kıymetlerin halka arzı olduğunu iddia etti. Ancak Brad Garlinhouse, memnuniyetsizliğini paylaştı. SEC tarafından öne sürülen iddialarla ilgili düşüncelerini paylaşmak için Twitter’a gitti.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, 13 Temmuz’a kadar birçok uzman kararın Eylül ayında çıkmasını bekliyordu.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir