Rusya’da ‘darbe girişimi’: Tanklar sokağa indi, gerilim dorukta

Rusya’da ‘darbe girişimi’: Tanklar sokağa indi, gerilim dorukta

Ukrayna savaşında önemli rol oynayan Rus paralı asker grubu Wagner ile Rus ordusu arasında aylardır süren kriz dün doruğa ulaşırken, darbe girişimi iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

Uzun süredir Rus ordusuna açıkça cephe alan Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, dün zehir zemberek açıklamalar yaparak Rus ordusunun Wagner’in kamplarına saldırı düzenlediğini ileri sürdü ve “Bugün kamplarımıza füzelerle saldırı düzenlediler. Çok sayıda askerimiz öldü. Bugün adamlarımızı öldüren ve 10 binlerce Rus askerin ölümüne neden olanlar cezalandırılacak” dedi.

Ukrayna’da savaşan Wagner grubunun kurucusu Prigojin, aylardır Rus ordusunu hedef alan açıklamalar yapıyor.

Bunun üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB) Prigojin hakkında “silahlı isyan” suçlamasıyla dava açtı. FSB son olarak Wagner üyelerine Prigojin’in yakalanması çağrısında bulundu, Prigojin’in açıklamaları ve eylemlerinin “silahlı bir iç çatışmanın başlatılması için çağrı” olduğunu bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Wagner’in kamplarına dair sosyal medyada yer alan görüntülerin “sahte” ve “provakasyon” olduğu belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e olayla ilgili bilgi verildiğini ve bu konuda gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.

PRİGOJİN: ASKERİ TESİSLERİ ELE GEÇİRDİK

Birçok uzmanın “açık darbe girişimi” olarak tanımladığı krizde karşılıklı açıklamaların ardından tansiyon daha da yükseldi. Prigojin, Moskova otoyolunda bir helikopterin Wagner tarafından düşürüldüğünü iddia ederek “Bir kez daha herkesi uyarıyorum. Kimse bizi ortadan kaldıramaz. Hedefimiz var. Hepimiz ölmeye hazırız. Çünkü biz vatan ile Rus halkı için ölüyoruz. Rus halkını sivilleri vuranlardan kurtarmak lazım. Rostov’da az önce helikopterlerle sivillere ateş açıldı. Pilotlardan biri vurma emrine uymadı” dedi.

Wagner savaşçıları Rostov kentinde askeri tesisleri ele geçirdiklerini savundu.

Prigojin, silahlı grubunun sınırdan Rus topraklarına girdiğini ve Rostov’da tüm askeri tesisleri ele geçirdiklerini de iddia etti. Telegram kanallarında paylaşılan Prigojin’e ait olduğu belirtilen ses kaydında şu ifadeler yer aldı:

“Sınırı her yerde geçtik. Sınır güçleri savaşçılarımızı kucakladı. Savunma Bakanlığının bizi önlemek için gönderdiği askerler yolumuzdan çekilin. Çocuklarla savaşmıyoruz. Çocukları eğitmeden cepheye atarak öldüren Şoygu. Yolumuza çıkan herkesi yok edeceğiz. Sonuna kadar gideceğiz.”

Rusya’da bazı kritik tesisler askerler tarafından korumaya alındı.

Kriz nedeniyle Ukrayna sınırına yakın Rus bölgelerinde ve başkent Moskova’da bazı noktalara tanklar ve askerler yerleştirildi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte terörle mücadele kapsamında güvenlik önlemlerinin güçlendirildiğini açıkladı. Sosyal medyada da, Moskova caddelerinde askeri araçların varlığına ilişkin görüntüler paylaşılıyor.

Rostov Bölge Valisi Vasiliy Golubev, “Vatandaşları kent merkezine çıkmamaya ve evde kalmaya çağırıyorum” ifadesini kullandı. Lipetsk Bölge Valisi İgor Artamanov ise “Kritik altyapı tesislerine özel önem verilecek. Ayrıca bölge sakinlerine özellikle Voronej bölgesi, güneye doğru seyahat etmemeyi tavsiye ediyorum” dedi.

Voronej yönetiminden yapılan açıklamada, M4 federal otoyolunda askeri araç konvoylarının hareket ettiği, bu nedenle siviller tarafından kullanılmaması gerektiği kaydedildi.

‘BU, PUTİN’İN ARKASINDAN BIÇAK SAĞLAMAK’

Rus komutanlar ise, Wagner’e “durma” çağrısında bulundu. Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinden sorumlu komutanı Sergey Surovikin, “Birlikte çok zor bir yoldan geçtik. Birlikte savaştık, riskler yaşadık, kayıplar verdik, zaferler kazandık. Aynı kandan askerleriz. Durmaya çağırıyorum. Düşmanımız iç siyaset durumunun kötüleşmesini bekliyor. Düşmanın eline koz vermemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Rus Korgenerali Vladimir Alekseyev de “Niyetiniz ne olursa olsun, yaptıklarınız ülke ve devlet başkanının arkasından bıçak saplamaktır. Rusya ve Silahlı Kuvvetlerinin imajına bundan daha büyük bir darbe olamaz. Böyle bir provokasyonu ancak ülkeye düşman olan yapabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada “Kiev yönetimi, Prigojin’in durumu bozma yönündeki kışkırtıcı eylemlerini kullanarak, Bahmut yönünde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine bağlı 35. Deniz Tugayı ve 36. Mekanize Tugayı’nı saldırı operasyon başlatmak için konuşlandırıyor” ifadelerine yer verildi.

BEYAZ SARAY: TAKİP EDİYORUZ

Durumla ilgili ABD’den de “Gelişmeleri takip ediyoruz. ABD Başkanı Joe Biden da konuya ilişkin bilgilendirildi” açıklaması geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adam Hodge, müttefikler ve ortaklarla Rusya’daki gelişmeleri görüşeceklerini bildirdi. (AJANSLAR)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir