Sırbistan-Kosova gerilimine neden olmuştu: 3 polis için tahliye kararı

Sırbistan-Kosova gerilimine neden olmuştu: 3 polis için tahliye kararı

Sırbistan-Kosova sınırında 16 Haziran’da Sırbistan polisi tarafından gözaltına alınan üç Kosovalı polis memuru hakkında tahliye kararı verildi.

Reuters’ın haberine göre, Sırbistan’da bir mahkeme, gözaltına alınan üç polis memurunun serbest bırakılmasına hükmetti. Kosova ve Sırbistan arasında gerilime sebep olan olayda, bugün alınan karar hakkında açıklama yapan mahkeme, ‘Kraljevo’daki Yüksek Mahkeme’nin ilgili dairesinin ismi geçen sanıklar hakkındaki iddianameyi onayladığını ve sanıkların gözaltı işleminin sona ermesi yönünde karar verdiğini’ bildirdi.

Savcılık, gözaltındaki Kosovalı polisler B.S., R.Z. ve S.M.’ye ‘silah ve patlayıcı maddeleri izinsiz üretme, sahip olma, taşıma ve kaçakçılığına yapma’ suçlamalarını yöneltmişti.

Ne olmuştu?

Sırbistan, 16 Haziran’da Kosova polisi mensubu olduğu belirlenen üç kişiyi ‘Sırbistan’da eylem yapmayı planladıkları’ gerekçesiyle gözaltına alırken, Kosova da polis memurlarının Sırbistan tarafından kaçırıldığını savunmuştu.

AA’nın aktardığına göre, Sırbistan İçişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Sırbistan Polisi Terörle Mücadele Özel Birlikleri tarafından Kosova polisi olduğu belirtilen üç kişinin gözaltına alındığı belirtilmişti. Şüphelilerin silahlı olduğu, yanlarında harita ve yön bulma araçları bulunduğu aktarılan açıklamada, “Sırbistan polisinin etkili operasyonu neticesinde, Sırbistan’a giren ve bulunan deliller ışığında eylem planında olan Kosova polisinin, Sırbistan’ı istikrarsızlaştırmak ve çatışmayı tetiklemeyi amaçladığı ortadadır. Tüm bu parametreler, terör eylemini temsil etmektedir” ifadelerine yer verilmişti.

Yaşananlar üzerine Kosova Başbakanı Albin Kurti, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, polis memurlarının Sırbistan tarafından kaçırıldığını belirterek, şunları kaydetmişti: “Kaçırılma olayı, Kosova’nın kuzeyindeki Tresave/Bare bölgesinde yaşandı ve Kosova topraklarının 300 metre içerisinde gerçekleşti. Polislerin, dün organize suç ve kaçakçılık liderlerinden birini temsil eden kötü şöhretli Milun Milenkovic’in gözaltına alınmasının intikamını almak için açıkça Sırp ordusu tarafından kaçırıldığından şüpheleniyoruz.” (DIŞ HABERLER)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir