Sudan’da iki günlük tek taraflı ateşkes

Sudan’da iki günlük tek taraflı ateşkes

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana orduyla çatışan Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), bugün başlayacak 2 günlük ‘tek taraflı’ ateşkes ilan ettiklerini duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, HDK Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu, Facebook hesabından yayınladığı ses kaydında, “Bayram arifesi ve Kurban Bayramı gününde meşru müdafaa durumları dışında tek taraflı ateşkes ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘SAVAŞ, ZOR İNSANİ KOŞULLARA YOL AÇIYOR’

Dagalu, ‘bayram günlerinin Sudan halkı bileşenleri arasında uzlaşma için bir fırsat olmasını umduğunu’ dile getirdi. Savaşın yol açtığı zor insani koşulları hissettiklerini söyleyen Dagalu, “Savaştan daha birlik ve güçlü olarak çıkacağımızı umuyoruz” açıklamasında bulundu.

Ne olmuştu?

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davranması nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nin, 2 yıl içerisinde tamamen orduya entegresini istemişti. HDK’nin ise sivil bir hükümetin ardından yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz savaşı ve gerginlik, 15 Nisan sabahı taraflar arasında başkent Hartum ve çeşitli şehirlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler’in (BM) son rakamlarına göre, Sudan ordusu ve paramiliter HDK arasında devam eden çatışmalarda, 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti ve on binlerce kişi yaralandı, ayrıca ülke içinde ve dışında 2,5 milyondan fazla kişi yerinden edildi. (DIŞ HABERLER)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir