Sudan’ın ayrılıkçı generali resti çekti: Bombalama durana kadar görüşme yok

Sudan ordusuyla, ordu içindeki isyancı güç Hızlı Destek Kuvvetleri’ni (HDK) yöneten General Mohamed Hamdan Dagalo, çatışmalar durana kadar müzakere etmeyeceğini söyledi.

General Dagalo, savaşçılarının üç günlük ateşkes uzatıldığından bu yana “durmaksızın” bombalandığını belirtti.

“Sudan’ı yok etmek istemiyoruz” diyen General, şiddetten Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el-Burhan’ı sorumlu tuttu.

General Burhan, Güney Sudan’da yapılacak yüz yüze görüşmeleri koşullu olarak kabul etmişti.

Komşu ülkeler, ABD, İngiltere ve BM’nin yoğun diplomatik girişimlerinin ardından Perşembe gecesi uzatılmıştı.

Cumartesi günü de hava, tank ve top ateşi Hartum’un bazı kesimlerinde devam etti ve iki rakip general arasındaki daha geniş kapsamlı bir diyalog ihtimalini azalttı.

Telefonla BBC’ye konuşan General Dagalo, görüşmelere açık olduğunu ancak koşulunun ateşkesi devam etmesi olduğunu kaydetti ve “Çatışmalara son verin, sonra müzakere edebiliriz” dedi.

Dagalo, General Burhan ile kişisel bir sorunu olmadığını ve kitlesel sokak gösterilerinin ardından ordu ve HDK tarafından 2019’da devrilen eski Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’e sadık olanları hükümete getirdiği için bir hain olarak gördüğünü belirtti.

Dagalo, “Maalesef Burhan radikal İslami cephe liderleri tarafından yönlendiriliyor” dedi.

2021’de Dagalo ve Burhan, sivillerle iktidar paylaşımına dayalı uzlaşmayı bozmuş ve bir darbeyle ülkenin yönetimini tamamen ele geçirmişlerdi.

İkili bu yıl sivil yönetime dönüş teklifi konusunda ve özellikle de Dagalo’nun 100 bin üyesi bulunan Hızlı Destek Kuvvetleri milislerinin orduya katılımında görüş ayrılığı yaşadı.

Dagalo, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bugün sivil hükümeti sabırsızlıkla bekliyorum, tamamen sivil yönetimi. Bu benim ilkem” diye konuştu.

HDK lideri daha önce de demokrasiye bağlılığından bahsetmişti, ancak uzmanlar geçmişte HDK’nın sivil protestoları acımasız bir şekilde bastırmasına dikkat çekiyor.Çatışmalarda şu ana dek en az 512 kişi öldü ve 4 bin 193 kişi yaralandı.

BM, yüzbinlerce Sudanlının evlerini terk etmek zorunda kaldığını söylüyor. Aynı zamanda, on binlerce yabancı komşu ülkeler Çad, Mısır ve Güney Sudan’a tahliye edildi.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir