Yarın Kripto Paralar İçin Büyük Gün: Düzenleme Masada!

Yarın Kripto Paralar İçin Büyük Gün: Düzenleme Masada!

Kripto paralar için 13 Haziran büyük bir gün olacak. Atlantik’in her iki yakasındaki seçilmiş yetkililer kritik konuları tartışacak. ABD ve Birleşik Krallık milletvekilleri 13 Haziran’da kripto düzenlemeleriyle ilgili tartışmaları dinleyecek.

Kripto paralar için büyük gün!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto para sektörü düzenleyici rüzgarlarla karşı karşıya. Bu gergin ortamda, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’taki milletvekilleri tartışmayı kamusal alana taşımaya hazırlanıyor. 13 Haziran’da her iki ülke de yüksek profilli oturumlara ev sahipliği yapacak. Bu doğrultuda, dijital varlık düzenlemesine ilişkin devam eden tartışmada önemli bir anı işaret edecek.

Birleşik Krallık Parlamentosu, Kripto ve Dijital Varlıklar Tüm Partiler Parlamento Grubu (APPG) raporunun kripto para birimi düzenlemesine duyulan ihtiyaca ilişkin bulgularını tartışacak. APPG Başkanı Dr. Lisa Cameron MP tarafından yönetilecek olan tartışma TSİ 11:00’de başlayacak.

Günün ilerleyen saatlerinde, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi “Dijital Varlıkların Geleceği” başlıklı bir oturum düzenleyecek. Burada katılımcılar, dijital varlık ekosistemi için netlik sağlamayı ele alacaklar. Oturum, kanun yapıcıların ve kamuoyunun dikkatini dijital varlıklara, potansiyel risklerine ve faydalarına ve hükümetin bunları düzenlemedeki rolüne odaklamayı amaçlıyor.

SEC eylemi, kripto paralar için acil tartışmaları zorluyor

Bu kamuoyu tartışmaları, kripto para sektörünün ABD’de artan düzenleyici incelemelerle boğuştuğu bir döneme denk geliyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kısa süre önce büyük kripto para borsaları Binance ve Coinbase’e karşı menkul kıymetler yasalarının birden fazla kez ihlal edildiği iddiasıyla dava açtı. SEC, bu şirketlerin kayıtsız menkul kıymet borsaları olarak faaliyet gösterdiklerini ileri sürüyor. Bu nedenle, yatırımcıları ticari faaliyetleri ve uyum çabaları konusunda yanlış yönlendirdiklerini iddia ediyor.

SEC’in bu eylemleri sektörden gelen önemli bir tepkiyle karşılandı. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), SEC’in eylemlerinin tüm kripto para sektörüne yönelik bir saldırı teşkil ettiğini söyledi. Binance’in Amerikan iştiraki Binance.US, 13 Haziran itibariyle USD mevduat ve alım satım paritelerine desteğini sonlandıracağını duyurdu.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kripto endüstrisinin düzenleyici netliğe ihtiyacı olduğunu belirtti. Bunun da ancak Kongre’den ya da içtihat yoluyla gelebileceğini söyleyerek özellikle sesini yükseltti. Armstrong, ABD’nin ister mevzuat, ister içtihat yoluyla, isterse 2024 başkanlık seçimlerinden sonra olsun, eninde sonunda kripto için “doğru sonuca” ulaşacağını ifade etti.

Amerika’dan kripto göçü!

Bu arada, sektörün endişeleri SEC’in eylemlerinin ötesine uzanıyor. Çünkü, ABD’deki düzenleyici ortamın inovasyonu engellediği ve projeleri ülke dışına ittiği yönünde artan bir görüş var. Bu duygu, tartışmayı federal kurumlardaki arka oda konuşmalarından daha kamusal bir alana taşıdı. Bu yüzden, yaklaşan duruşmanın öneminin altını çiziyor.

Bu arada, Birleşik Krallık’ta APPG raporu, hükümetin ülkenin kripto para birimi ve fintech inovasyonu için küresel bir merkez haline gelme vizyonunu özetliyor. Rapor, tüketicileri korumak ve Birleşik Krallık’ın bu sektördeki liderliğini sağlamak için düzenleme ihtiyacını vurguluyor.

Kripto düzenlemelerine ilişkin tartışmalar kamusal alana kaymaya devam ediyor. Bu yüzden katılımcıların, piyasalar düzenlemelere hazırlanırken daha fazla şeffaflık ve katılım konusunda ısrarcı olması mümkün. Yarınki oturumlar ve tartışmalar, muhtemelen kripto paralar’ın gelecekteki yönü hakkında daha fazla fikir verecek. Ayrıca, tartışmaları daha görünür bir şekilde kamuoyunun gözüne sokacak.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir